Obóz językowy

Workcamp Berlin 2015

W dniach 7 – 23.08.2015 odbył się w Berlinie obóz młodzieżowy, organizowany przez Volksbund, w którym uczestniczyła młodzież
z całej Europy (Polska, Niemcy, Włochy, Belgia, Białoruś, Rosja, Łotwa, Francja, Turcja, Izrael). Jako jeden z nielicznych Polaków miałem również okazję brać udział w tym niezwykłym projekcie. Była to nie tylko okazja do nawiązania nowych przyjaźni, poznania stolicy Niemiec „od podszewki”, nabycia nowych bezcennych doświadczeń, ale też niesamowita przygoda i możliwość autentycznej „pracy dla pokoju” (które to hasło jest mottem organizacji Volksbund).

Gorąco polecam

Kacper Skrzypczak

Workcamp Mauthausen

Najciekawsza lekcja historii, a do tego wspaniała zabawa.

Natalia Maksiczyk

Obóz ubogacił mnie na wielu polach – polepszyłam znajomość dwóch języków obcych, na nowo poznałam historię, zetknęłam się z obcą kulturą, a co najlepsze… świetnie się przy tym bawiłam.

Zofia Czaplewska

Z tego wyjazdu pozostały niezapomniane wrażenia, poznałam wspaniałe osoby, z którymi utrzymuję stały kontakt. Polecam każdemu taki wyjazd – wspaniałą przygodę połączoną z pracą dla pokoju. Jednym słowem – było super!

Justyna Staniul

Dobra atmosfera w grupie i ciekawy program obozu gwarantowały świetną zabawę i udany wypoczynek. Wycieczki do miejsc pamięci oraz zwiedzanie Linz i Wiednia dostarczyły wielu wrażeń, a zderzenie z inną kulturą i nowymi ludźmi było bardzo ciekawym doświadczeniem. Ogólnie rzecz ujmując: wyjazd był w 100% udany.

Aleksander Woszczatyński

Obóz młodzieżowy w Mauthausen

W dniach 8.07.-22.07.2012r grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w obozie młodzieżowym w Austrii, gdzie przebywaliśmy w miejscowości położonej nad Dunajem-Mauthausen. Wszystko to dzięki współpracy naszej szkoły z organizacją Volsbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V., która zajmuję się ochroną i odrestaurowywaniem grobów wojennych, a także dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Volskbund organizuje międzynarodowe obozy i wymiany młodzieżowe, którym przyświeca motto „praca dla pokoju – pojednanie nad grobami”. Na obozie towarzyszyła nam niemiecka młodzież a także wspaniali opiekunowie z organizacji Volksbund oraz THW. W Mauthausen znajduje się były niemiecki obóz koncentracyjny, w którym pracowaliśmy. Nasza praca polegała na pieleniu terenów wokół pomników oraz na czyszczeniu krat. Mogliśmy przy tym poznać historię tego obozu a także go zwiedzić. Wizyty w obozach i na cmentarzach przybliżyły nam historię II wojny światowej.

Poza tym mieliśmy okazję zwiedzić Wiedeń oraz Linz. Dużo czasu poświęcaliśmy rozmowom, grom i zabawom, które bardzo nas do siebie zbliżyły. Zorganizowaliśmy także wieczór polski i niemiecki, na których uczestnicy z każdego kraju musieli jak najlepiej zaprezentować swoją Ojczyznę. Najbardziej podobała nam się część kulinarna tych wieczorów. Przy pomocy naszego opiekuna Pana Pawła Kędziora przyrządziliśmy naszym niemieckim znajomym pierogi oraz żurek.
Warto również wspomnieć o tym, że obok szkoły, w której mieszkaliśmy, znajdował się basen, z którego chętnie korzystaliśmy w czasie wolnym. Bardzo interesująca była także wizyta w Straży Pożarnej i przejażdżka wozem strażackim po okolicy.

Ten wyjazd był dla nas ogromną lekcją historii. Pobyt w Mauthausen wiele nas nauczył o katastrofie historycznej, jaką była II wojna światowa. Poza tym mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe miejsca a także poznać wspaniałych ludzi, z którymi wciąż utrzymujemy kontakt.

Natalia Szymanek